Pochopil som do akej miery nás ovláda strach

Majak a snyRozhovor s klientom Navigácie v povolaní s pánom Petrom Kohútom. 

Čo Vás viedlo využiť služby kariérového poradenstva, alebo koučingu?
Myslím, že podobne ako väčšinu klientov navigácie ma súčasná práca už nenapĺňala a nevedel som ako ďalej. Vtedy som pracoval som ako vedecký pracovník a často mi chýbal praktický výstup mojej práce.

Aké boli Vaše očakávania? Čo ste chceli zmeniť, objaviť, získať….? Ako sa vám to nakoniec podarilo?
Potreboval som získať nový pohľad na seba. Zistiť, na akú prácu mám najlepšie predpoklady a aká práca by ma napĺňala. Počas koučingu som pomocou rôznych metód (viď nižšie) pochopil, ako postupovať a akým smerom sa mám ubrať.

Ako hodnotíte s odstupom času, čo Vám spolupráca s Evou Uhríkovou priniesla?
Pred navigáciou som nevedel čo sú moje kvality ani to, aké dôležité je ich využívať. Teraz viac skúmam čo robím rád a prečo. Podarilo sa mi získať prácu, v ktorej som spokojný. Niektoré veci by som síce zmenil, ale vďaka koučingu viem ako si vykompenzovať to, čo mi v práci chýba. Za najdôležitejšie, čo mi navigácia priniesla, považujem zadefinovanie svojich kvalít a svojho cieľa. Naučil som sa veci rozplánovať, a postupnými krokmi ich plniť. Povedať si, raz by som chcel … to nestačí.

Ako sa vyvíjal následne Váš príbeh? Čo sa odvtedy vo Vašom živote zmenilo celkovo v súvislosti s povolaním?
Zmenil som celkový pohľad na seba aj na spôsob hľadania práce. V rámci voľného času som sa intenzívnejšie začal venovať zážitkovému vzdelávaniu, pretože táto oblasť ma vždy veľmi priťahovala a chcel som sa v nej zamestnať, ale chýbala mi potrebná prax a skúsenosti. Pri koučingu som sa naučil, že neexistuje len jedna cesta, ako to dosiahnuť, ale je ich viac. Vďaka tomu som už nebol frustrovaný neúspešnými pohovormi a dokázal som sa počas nich uvoľniť. (niekedy som sa aj celkom bavil :) ) Krátko po ukončení koučingu som oslovil známeho, ktorý pracoval v oblasti, ktorú som vyštudoval (farmácia). Odporučil ma svojmu kolegovi. Práve prijímal nových ľudí na svoje oddelenie. Už na pohovore sa mi páčil jeho ľudský prístup a aj celková atmosféra vo firme. Keď ma zobrali, veľmi som sa potešil, pretože som videl možnosť začať cestu za svojim cieľom. Dôležité tiež bolo, že práca bola dobre ohodnotená, pretože sa nám v tom čase narodil druhý syn.

Ktoré aktivity a metódy hľadania “vysnívanej” práce ste vyskúšali? Ktorú považujete za najprínosnejšiu?”
Všetky aktivity, ktoré sme spolu s Evou Uhríkovou absolvovali boli pre mňa nové a zaujímavé. Vyskúšal som si napríklad test ‘Kariérne kotvy’ a MBTI – typológiu osobnosti.Páčili sa mi aj zážitkové aktivity s ktorými som sa dovtedy nemal možnosť stretnúť. Keď som zvažoval viaceré alternatívy povolaní/zamestnaní, stvárnili sme si ich pomocou predmetov v miestnosti. Snažil som sa si predstaviť, že žijem život, s týmto druhom práce. Striedali sme “zátišia s predmetmi” stvárňujúce konkrétne alternatívy a pozoroval som, čo mi najviac sedí. Je to iné si to “skúšobne prežiť”, ako len písať pre a proti na papier. Týmto spôsobom som pochopil, čo v práci potrebujem najviac. (* poznámka pre čitateľa, tieto metódy si bližšie popíšeme v niektorom z nasledujúcich článkov ) Počas jedného cvičenia som si vytvoril aj osobné motto: Zdokonaľuj seba, vytváraj hodnoty a pomáhaj druhým rozvíjať sa :)

Ako Vás ovplyvnili výsledky a zistenia, na ktoré ste prostredníctvom koučingu prišli?
Pochopil som do akej miery nás ovláda strach. Predtým som mával obavy, čo mi často bránilo pohnúť sa z miesta. Čo ak nezískam prácu? Nebudem mať príjem? Cítil som zodpovednosť nielen za seba, ale aj za svoju rodinu. Keď sa mi podarilo zadefinovať, kto vlastne som, odbúral som strach a pochybnosti. Teraz som sebavedomejší a istý v tom, kam smerujem.

Čo by ste poradili ostatným čitateľom?
Pýtajte sa sami seba. Ste v živote spokojní a vaša práca vás napĺňa? Ak nie, musíte hľadať príčinu nespokojnosti a musíte si naplánovať konkrétne kroky, ako tento stav zmeniť. Čo treba urobiť hneď, zajtra, najbližšie 2 týždne? Ak poznáte niekoho, kto robí to, čomu by ste sa chceli venovať, choďte za ním. Spýtajte sa ho o radu! Nemáte čo stratiť.

A na záver nám ešte prezraďte, ako ste sa dozvedeli o Navigácií v povolaní?
Stretli sme sa na Profesia days, v stánku firmy Assessment systems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>