Nájdite si povolanie, ktoré vás bude baviť (I. časť)

karierny-koucing

Hľadáte prácu ktorá vám bude „sedieť“? Už vás nebaví len skúšať, chcete sa presnejšie zamieriť? Túžite mať prácu viac v súlade s vašou osobnosťou a celostne so životom? Získavať energiu z pracovnej činnosti a vnímať ju skôr ako zábavu?

Nie zriedka sa stretávam s ľuďmi, ktorí sú otrávení a unudení z práce, alebo tak zavalení jej množstvom, že nestíhajú vnímať ako plynie život. Čo je cieľom práce? Je to len a len aspekt finančný, či chceme niečo viac? Hlúpa otázka…. Jasné, že každý chce peniaze a aj čosi navyše. Aby sa cítil fajn v práci, nech je zaujímavá a rozvíja človeka. S hľadaním tej správnej esencie a kvality povolania, s rozhodovaním kadiaľ smerovať, pomôže kariérové poradenstvo alebo kariérový (kariérny) koučing. Dnes sa poďme spolu pozrieť, čo môžete očakávať od kariérového či kariérneho koučingu.

karierny-koucing3

Kariérový (kariérny) koučing

Koučing ponúka trocha odlišné spôsoby práce. Kým v poradenstve hľadá poradca odpovede v súčinnosti s klientom, v koučingu odpovede nachádza hlavne sám klient. Kouč klienta vedie a sprevádza ho procesom. Správnymi otázkami mu umožňuje rozvíjať svoje vnútorné pohľady a nájsť najsprávnejšie riešenia pre seba. Veď, čo je cennejšie pre človeka? Riadiť sa a konať podľa vlastného uváženia, alebo podľa riešenia, ktoré nám nadiktuje niekto iný? Našou vnútornou potrebou je robiť to, o čom sa sami a slobodne rozhodneme.

Koučing je rozvojový nástroj, ktorý učí človeka učiť sa, vnímať realitu, vidieť možnosti a vedome sa rozhodovať. Pomáha mu posúvať sa vpred, uvoľňuje bariéry, brániace voľnej realizácii a výkonu. Využíva rôzne pomocné nástroje a procesy, ktoré účinne vplývajú na zorientovanie sa človeka v tom, čo skutočne chce. Kouč týmito nástrojmi vedie človeka k vytvoreniu si plánu krokov a dodáva mu silu a vytrvalosť na ich uskutočnenie. Na rozdiel od mentoringu, konzultácií či poradenstva, kouč nie je odborníkom v danej oblasti, kde klient pôsobí. Pôsobením kouča klient ľahšie formuluje a dosahuje svoje vízie, ciele.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>