Ako si vytvoriť prácu, ktorú máte radi?

DSC6256Prednedávnom som mala seminár v jednej organizácii na tému kariérové poradenstvo pri outplacemente (starostlivosť firmy o prepúšťaných zamestnancov). Jedným z kľúčových bodov mojej práce pri kariérovom koučingu či poradenstve je pomôcť ľuďom zistiť ich „kvality“ a tiež charakteristiku vhodnej práce. Pretože, keď budú viac prítomné v živote človeka, bude v práci spokojnejší a šťastnejší.

Aby skupina lepšie pochopila a našla tieto kvality a atribúty, vyskúšali sme krátke cvičenie na určenie jednej kľúčovej kvality. V diskusii po aktivite sme si potom spolu s prítomnými naozaj uvedomili, že pre väčšinu ľudí – možno viac ako  90% je naozaj kľúčovou kvalitou, hodnotou SLOBODA/VOĽNOSŤ. Pre mňa to bolo také „staronové“ poznanie, veď všetci oddávna túžime po slobode a tiež to vyplýva aj z mojej doterajšej skúsenosti z práce s klientmi.

Čím to je, že sa necítime dosť slobodní? Čo nás núti robiť veci, ktoré nás „zväzujú“ v neslobode?

IMG_0562Sloboda v práci je motto, ktoré už dlho razí Tomáš Hajzler, zaujímavý český speaker. Tomáš pracoval do svojich 30 rokov v medzinárodných firmách, bol úspešný a snažil sa to niekam dotiahnuť. Až jedného dňa šiel namiesto do práce, k lekárovi. Ten mu oznámil, že trpí syndrómom vyhorenia a odporučil razantnú zmenu života. Poslúchol ho a dnes sa zaoberá svetom firiem, skúma náš postoj k práci a ďalšie súvislosti pracovného života. Znepokojuje ho fakt, že 8 z 10 ľudí chodí denne do práce, ktorú nemajú radi. Preto je jeho hlavnou témou sloboda v práci.

penize_nebo_zivotVo svojej poslednej knihe Peniaze alebo život? Rozoberá návody, ako začať robiť a venovať sa tomu, čo vás baví. Ako si teda vytvoriť prácu podľa svojich predstáv? Tomáš ponúka 7 princípov, ktorými by sme sa mali riadiť:

1)      Verte sami sebe a tomu, čo robíte
2)      Budujte si vzťahy so svojim okolím
3)      Objavte v sebe vášeň, ktorá vám nedá spať
4)      Pracujte, pracujte a pracujte na seba. Nikto sa              nestane majstrom zo dňa na deň.
5)      Budujte si  svoju značku. Ako vás vnímajú ľudia            okolo vás?
6)      Nájdite skupinu ľudí, ktorých vaša téma zaujíma
7)      Prečo to, čo robíte je pre ľudí užitočné tak, že              za to chcú zaplatiť? Definujte si svoj produkt.

Tomáš ďalej hovorí o vytvorení práce (či už v zamestnaní alebo mimo neho) založenej na našich prednostiach.

Nemrhajme svojím jedinečným talentom. Podľa sloganu kofoly: Keď ju milujete, nie je čo riešiť! – podstata je robiť takú prácu, ktorú milujete :)

Každý si potrebuje vyjasniť a nájsť čo je jeho talent, prečo má vášeň a čím chce byť užitočný. Tomáš to vo svojom rodnom jazyku nazýva „dúlek“ na ktorom by sme mali stavať. Keď budeme viac sami sebou a kultivovať svoj talent, je to ako keď sa dobre staráme o rastlinku, porastieme ku kvetu :)

Mňa Tomáš veľmi prekvapil a získal, okrem silného presvedčenia o praktických a hlbokých myšlienkach, aj svojou pokorou a skromnosťou. Mali sme možnosť ho stretnúť aj osobne na prednáške v máji a dokonca v septembri s ním spoločne niečo pre vás pripravujeme. Nechajte sa prekvapiť. Veľmi sa už na to tešíme :)

2 thoughts on “Ako si vytvoriť prácu, ktorú máte radi?

  1. Dobrý deň. Táto oblasť ma veľmi zaujíma tak sa chcem spýtať, že či pripravujete v tom septembri nejakú prednášku. Ak áno tak kde ? Ďakujem za odpoveď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>