Vaša vysnívaná práca z pohľadu študenta zážitkového kariérového poradenstva

ObrazokVideo

Na FSEV UK učím v tomto semestri tretiakov predmet Navigácia pri hľadaní povolania – zážitkové kariérové poradenstvo. Minulý týždeň prišiel Mišo Matloň s úžasnou prezentáciou o tom, prečo sa oplatí mať vysnívanú prácu. Tak sa mi zapáčila, že okrem výbornej známky vám ju prinášame v písomnej podobe tu na blogu. Prajem príjemné čítanie a pozeranie zaujímavého videa.

„Najdite si prácu, ktorú budete milovať a za celý život už nebudete musieť pracovať ani jediný deň.“ - Konfúcius

Veľa ľudí si ju dokáže predstaviť, no nie všetci sa odvážia svoj sen realizovať. Pokiaľ sedíte v práci, ktorú nemáte radi, uvedomte si aké výhody prináša žiť svoje poslanie. V poslednom čase sa na internete rozšírilo nasledujúce video. Obsahuje úryvok prednášky britského filozofa Alana Wattsa. Hovorí v nej o tom, akú jedinú otázku pokladá svojim študentom, ktorí prichádzajú pre radu o svojom budúcom povolaní. A následne pripomína prečo je dôležité riadiť sa odpoveďou na ňu.

Každý mesiac vášho života je jedinečný a neopakovateľný. Dostanete ho totiž iba raz. Tento mesiac má 720 hodín, z toho 240 prespíte. Čo je však ďalšou činnosťou, ktorou trávite veľké množstvo času? Práca. Väčšine ľudí zaberá práca 180 hodín mesačne. Možno dokonca pracujete rovnako dlho ako spíte. A celkovo vám táto činnosť zaberá tretinu života.

Pokiaľ ste sa teda ocitli zaseknutí v práci, ktorá vás nebaví a nenapĺňa, môžete stráviť tretinu svojho života, okolo 25 rokov, činnosťou, ktorá vám neprináša radosť a neposúva vás dopredu. Pokiaľ je to práve váš prípad, nie ste sami. Až 80% ľudí práca nebaví, alebo im nič nehovorí. To je obrovské množstvo. Je to 80% ľudí, ktorí si vybrali potlačiť svoje vnútorné túžby a sny, a vymeniť ich za istotu či pohodlnosť. A učia svoje deti, že je to správny prístup.

Vaša práca môže byť čokoľvek. Doslovne. Pravdepodobne existuje obrovské množstvo povolaní, o ktorých by ste ani nepredpokladali, že ich niekto môže vykonávať. Možno máte úplne presnú predstavu o svojom vysnívanom povolaní a problém leží v samotnej zmene. Ak si však myslíte, že to vaše je nerealizovateľné, vedzte, že to tak pravdepodobne nie je.

Ďalšou výhodou vášho vysnívaného povolania je to, že ako náhle sa do tejto práce pustíte, môže sa stať vašim poslaním. Kto je človek, ktorý miesto práce vykonáva svoje poslanie? Je to ten človek, ktorého nadšenie pre svoju prácu a radosť s akou ju vykonáva vás očarí v prvom momente stretnutia s ním. Je to človek, z ktorého priam žiaria slová „Milujem svoju prácu.“ A to je človek, ktorý bude svoju prácu nepochybne robiť najlepšie. Máte činnosť, ktorú máte naozaj radi? Do ktorej sa dokážete ponoriť na celé hodiny a radovať sa ňou? Čo keby bola taká aj vaša práca?

Je možné, že svoju vysnívanú prácu zatiaľ nepoznáte, alebo si ju jednoducho neuvedomujete. Možno, že ju za prácu nepovažujete a preto ste tak o nej ani nerozmýšľali. V uvedomení si svojej vysnívanej práce vám môžu pomôcť dve jednoduché cvičenia.

Cvičenie č. 1: Predstavte si, že vo vašom meste existuje miestne múzeum. V ňom sú zavesené portréty rôznych obyvateľov tohto mesta. Sprievodca prechádza s návštevníkmi práve okolo vášho portrétu a rozpráva o vás. Pod portrétom je tabuľka, na ktorej je napísané vďaka čomu ste významní či za čo si vás ľudia vážili. Napíšte si na papier tri body, ktoré sú napísané na tabuľke pod vašim portrétom.

Cvičenie č. 2: Podobne ako vás nabáda Alan Watts vo svojom videu, zamyslite sa čo by ste robili, keby na peniazoch nezáležalo. Môžete si predstaviť, že ich už máte dosť na celý život, že vôbec neexistujú, alebo napríklad že každá práca je rovnako platená. Ide však o to, uvedomiť si, čo je tou prácou, ktorú by ste robili, keby peniaze vôbec nepredstavovali vec hodnú zvažovania. Ďalej si môžete odpovedať na otázku, či v súčasnej dobe smerujete k tejto vysnívanej práci alebo nie. Čo by bolo potrebné urobiť, aby ste sa k nej dostali?

Keď sa rozprávam s ľuďmi, často zisťujem, že práca, ktorú práve vykonávajú, alebo škola, ktorú študujú je míle ďaleko od ich predstavy vysnívanej práce. Väčšinou si jednoducho vybrali istejšiu cestu, alebo cestu, ktorú im nahovorilo okolie. Aká príčina spôsobuje toto upadnutie ľudí do pasivity, často na celý život? Strach. Strach, ktorý býva taký silný, že zatieňuje uvažovanie a čo je horšie, aj silný vnútorný pocit, ktorý vás ťahá za vysnívanou prácou. Čoho sa bojíte? Identifikujte príčiny vášho strachu. Pýtajte sa samých seba. Nie je náhodou zisk v podobe vysnívanej práce, poslania a celoživotnej spokojnosti vyšší ako to, čoho sa bojíte?

Ak náhodou vaša vysnívaná práca leží v oblasti, do ktorej dnes nezasahujú vaše vedomosti či zručnosti, nie je to dôvod na rezignáciu. Naučiť sa môžete všetko. Aj tí najmenej talentovaní ľudia dokázali v mnohých odvetviach s dostatočným úsilím prekonať všetky svoje počiatočné nevýhody. A ako náhle sa do niečoho pustíte, budete sa neustále zdokonaľovať. A nakoniec sa stávate majstrom. Už nebudete závislí na konkrétnom zamestnávateľovi čo zákazníkovi. Budete to vy o koho budú ľudia bojovať. Vo svojej vysnívanej práci sa stanete jasnou voľbou pre každého kto potrebuje vašu pomoc či služby. A získate rešpekt, ktorý za vami privedie ľudí akými ste kedysi boli vy. Ľudí, ktorí sa rozhodli nasledovať svoju túžbu po vysnívanej práci.

Autor: Michal Matloň. Michal sa venuje žurnalistike, fotografii, osobnému rozvoju, psychológii a marketingu. Tu je jeho link na stránku www.michalmatlon.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>