Nájsť správny smer na splnenie vysnívaného cieľa

Čím ste chceli byť v v detstve?

Alenka v ríši divov prechádza cez čarovný les, až kým nepríde na rázcestie. Jedna cesta sa točí smerom doľava a druhá doprava. Široko ďaleko nie je nikto, okrem ryšavého kocúra, ktorý spokojne oddychuje na tráve. Alenka podíde k nemu a opýta sa ho:

„Prosím ťa, kadiaľ mám ísť?“

„A kam sa potrebuješ dostať?“

„Neviem“,- odpovie Alenka.

„Tak potom je jedno, kadiaľ pôjdeš.“ ,- povie unavene kocúr.

Čo je to, čo v živote skutočne chceme. Viete to?

Ak do GPS navigácie zadáte nesprávne súradnice, aká situácia nastane? Pravdepodobne sa dostanete na iné miesto, ako ste pôvodne plánovali. Ak nevieme, kam sa chceme dostať, potom ťažko nájdeme správnu cestu, ktorá by nás priviedla do vytúženého cieľa.

 Čo je pre vás v živote alebo v práci najpodstatnejšie? Poznáte, ktoré atribúty/kvality pokladáte za dôležité?  Určiť ich a vedieť správne pomenovať je základný predpoklad k úspechu,  pretože čím viac týchto kvalít spĺňa vaše povolanie, tým budete v práci spokojnejší a šťastnejší. V prípade, že niektoré z nich chýbajú, väčšina ľudí sa nimi zaoberá vo voľnom čase. A tu nastáva zlom. Neoddeľujte ich, ale prepojte ich s profesionálnym životom. Nasmerujete sa k práci, ktorá prinesie do vášho života radosť, zábavu a zmysel. Vaša vášeň je bicyklovanie a aktívne holdujete tomuto športu? Čím je to, že Vás to tak nadchýna, dynamikou, rýchlosťou, či inou kvalitou? Čo tak si jej viac vniesť do povolania? Alebo myslíte, že sa Vám hodí práca manažéra v predajni bicyklov? Máte pravdu, celkom takto jednoducho to nefunguje.

Vyskúšajte si cvičenie ako zistiť konkrétnejšiu predstavu o tom, aké vášne, kvality a atribúty sú pre vás dominantné. Spomeňte si na tri činnosti, ktoré ste radi robili v detstve a na tri iné, ktoré vás tešia v súčasnosti. Nezáleží na tom, či ste v nich dobrí, ale či ste z nich cítili nadšenie a radosť. Preneste sa v predstavách do detstva a potom sa pozrite na svoje “exiting” aktivity v dospelosti. Podstatou je uvedomiť si, čo na týchto činnostiach je pre Vás príjemné, proste, čo je na nich to “FAJN”. Na záver zostáva ešte posledná úloha. Keby ste sa zajtra ráno zobudili a mohli robiť čokoľvek, čo by ste razom urobili? A opäť skúste pomenovať kvality, esencie, ktoré tieto vysnívané budúce činnosti a aktivity charakterizujú. Výsledky si zapíšte na papier a skúste nad nimi pouvažovať. Máte tieto kvality dôležité pre Vašu spokojnosť obsiahnuté v práci? Aké zaujímavé závery vám vyšli? Podeľte sa s nami :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>