Talent je náš vnútorný kompas na ceste k úspechu

Talent je základ úspechuZákladným kameňom úspechu nie je naplniť očakávania príbuzných a rodiny, ani budovať kariéru na úkor osobného života a byť od rána do večera v práci.

“Dôležité je vybrať si prácu, pre ktorú máme vlohy a v ktorej budeme mať veľkú šancu byť spokojní a úspešní.”

 

Ak robíme prácu, v ktorej nerozvíjame svoj talent, môže sa stať, že nás prestane baviť. Každý má na niečo talent, problémom je však, že sme doteraz nenašli alebo z nejakých príčin ho odložili. Podľahnúť v detstve tlaku okolia, rodičovských očakávaní a vplyvom školy je mnohým dobre známe. Rodičia nás naučili byť praktickými, najprv si spraviť poriadnu školu a popritom sa okrajovo venovať záľubám, či už hudbe, písaniu, či maľovaniu.

“Tým sa neuživíš.”

Túto vetu sme počuli viackrát. A my sme sa na tento trend nastavili a aj keď nám vnútorný kompas často ukazuje inú cestu, mozog nám hovorí: Pozri, nevymýšľaj a buď rád, že máš zamestnanie. Nová práca sa ťažko hľadá alebo, v tvojom veku je neskoro, aby si začínal s niečím novým. Neskôr sa budeš venovať, tomu čo ťa baví. Teraz musíš v prvom rade živiť rodinu a platiť hypotéku.

Dlho sa nám darí ospravedlňovať rozpor medzi tým, čo robíme a ako žijeme, a tým, čo by sme naozaj chceli robiť. Niektorí však časom vyhoria úplne a stratia záujem o všetko. Nikdy nie je neskoro na zmenu, treba namiesto výhovoriek skôr hľadať možnosti ako svoj talent naplno rozvinúť. A nemusíte pritom hneď impulzívne odchádzať z práce. Na začiatok stačí, ak sa budete venovať svojmu talentu čiastočne vo voľnom čase.

Len ja neviem, na čo mám talent. Ako ho spoznám?

Najjednoduchší spôsob ako zistiť, načo máte talent, je zamyslieť sa nad tým, čo vás v živote skutočne baví. Menšie cvičenie sme opísali aj v minulom článku. Pri akej činnosti strácate pojem o čase a stávate sa tými deťmi z minulosti, ktoré sa horlivo a s nadšením venujú nejakej aktivite?

Dnes pridávame pomocné otázky pri hľadaní vašich talentov a nabudúce prinesieme konkrétnejšie cvičenia a tipy ako pokračovať.

Vášeň – čo mi rozbúcha srdce?
Ktoré činnosti mi idú ľahko?
Čo viem, čo môže byť užitočné pre ostatných?
Ktoré znalosti som sa naučil v práci/pri štúdiu?
Ako by som opísal seba?
V čom som dosiahol úspech?

One thought on “Talent je náš vnútorný kompas na ceste k úspechu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>