Robíte prácu, ktorá vás baví?

Zaoberáte sa niekedy otázkou, či to, čo robíte, je pre vás to pravé? Ako vlastne človek vie, či mu povolanie, ktoré vykonáva, sedí?

Časy, keď sedel jeden zamestnanec na jednej stoličke 20 či 30 rokov, sú už zrejme za nami. V ideálnom prípade mal možnosť kariérneho postupu, podľa tabuliek mu bol pravidelne zvyšovaný plat, dostal podnikový byt… a na dôchodku nemá čo dať do úst. Žiaľ, aj to je realita dnešných dní. Súčasný zamestnanec si myslí, že má v práci istotu. I keď jediné, čo má isté je, že pokiaľ poctivo plní pracovnú zmluvu, nezostane bez práce zo dňa na deň, ale až po uplynutí výpovednej lehoty. Preto mnohí zamestnanci, hoci zvykli nadávať na časy dávno minulé, aj dnes, ľudovo povedané, držia hubu a krok, lebo, čo ak ich vyhodia?

Je prirodzené, že po škole sa človek venuje povolaniu, na ktoré má vzdelanie. Ani to však neznamená, že vyštudovaný prekladateľ si nemôže otvoriť butik s oblečením, alebo, že stavebný inžinier nebude muzikantom. Málokto má v 18 rokoch jasný cieľ a vie, kam jeho kroky v živote povedú. Navyše, nie vždy sa nám splní, to, čo sme si vysnívali. Moja kamarátka chcela byť herečkou. Na konzervatórium a VŠMU sa hlásila hádam štyrikrát. Vždy jej slušne poďakovali so slovami, že na to nemá predpoklady, talent. Neuverila im a skúša to dodnes. Zrejme nikdy neuspeje. Priebojnosť je skvelá vlastnosť, no tvrdohlavosť jej bráni naplno sa prejaviť tam, kde by mohla byť efektívna. A možno by stačilo sa zamyslieť, aké kvality hľadá v tomto povolaní. Pouvažovať kde inde sa ich dá nájsť, alebo viac z nich pridať k tomu čo už robí.

Čoraz častejšie sa stretávame s prípadmi, kedy ľudia opúšťajú zamestnanie a stávajú sa podnikateľmi. Čo láka týchto ľudí? Aká je ich motivácia? Voľnosť, sloboda, uplatnenie? Alebo len východisko z núdza? Každý z nás má iné pohnútky za ktorými v profesnom žiovte kráča? Samozrejme jesť a žiť z niečoho treba, peniaze nie sú mimo misu … no doplnkové motívy a hodnoty ľudí sa často líšia…

Mnohým ľuďom vyhovuje, že majú vo firme svoje teplé miestečko, kam prídu každé ráno, uvaria si kávičku a pustia sa do práce. Po nej nasleduje vyzdvihnutie detí zo školy, rýchly nákup, varenie večere, TV, spánok,… A od rána zasa to isté. Existujú ľudia, ktorí nie sú prehnane ambiciózni, v práci urobia, čo treba (populárny je výrok – pracujem do výšky svojho platu) a popoludní ich čaká viac-menej ten istý program stále dokola. Potom sú tu zamestnanci, ktorí sa snažia postupovať hore, robia od nevidím do nevidím a ak zistia, že ich snaha nie je ohodnotená (lebo veď badžet je badžet…), zamestnajú sa inde. Tam, kde im dajú vyšší plat. Lenže jeho nárast očakávajú márne a tak nastáva opäť ten istý kolotoč. Samozrejme, zamestnanci sa tešia z teambuildingov, ktoré platí firma, zo stravných lístkov, ktoré im z veľkej časti prepláca tiež, z firemných áut a telefónov, či z nejakých tých zliav do kina, divadla, fitness centra… V podstate to vyzerá tak, že zamestnancom je sveta žiť. Či nie?

Čoraz väčšie rozmery nadobúda skupina ľudí, ktorí sa nechcú (obrazne povedané) klaňať šéfovi, chodiť do práce na určitý čas, dostávať každý mesiac na účet stále rovnaký plat a túžia po rozmanitosti – zmene. Tá býva hlavnou motiváciou, prečo sa zamestnanec mení na podnikateľa. Český motivačný školiteľ Ivo Toman tvrdí, že motivácia vychádza z negatívneho zmýšľania – človek nie je spokojný s aktuálnym stavom a chce ho zmeniť. Dôležité je určiť si ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Chcete nové auto? Veľký dom? Peknú kabelku, či ísť na dovolenku? A čo na to všetko potrebujete? Peniaze! Hovorí Ivo Toman  Chcete ich teda viac – je šanca, že ich dostanete od svojho zamestnávateľa? Ak áno – gratulujem! A tí ostatní, uvažujete inak?

Ak máte sny a ciele, ste správne motivovaný a to je prvým predpokladom k veľkej zmene, ktorá vás pravdepodobne v živote čaká. V prípade, že nemáte presnú predstavu o tom, v akom odbore chcete podnikať, nezúfajte. Máte vo svojom okolí úspešných podnikateľov? Dohodnite si s nimi stretnutie a namiesto rozprávania sa naučte počúvať. Existujú ľudia, ktorí vám v tomto smere vedia poradiť a je k dispozícii tiež množstvo kurzov, na ktorých môžete objaviť svoj skrytý potenciál. Ak máte pocit, že práca, ktorú robíte, vám nesedí, načúvajte vnútornému hlasu. Nikdy nie je neskoro na zmenu a keď sa na pozícii, ktorú vykonávate, necítite dobre, zrejme nastal čas, aby ste s tým niečo spravili. Uvažujte aké máte vlastnosti, osobnostné predpoklady, na akú prácu sa hodia? Skúste rozmýšľať, čo je to čo vás baví a aké esencie, kvality sú za tým. Veľa o tom rozprávajte so svojimi známymi i s ľuďmi, ktorí podobnou cestou prešli. Keď tomu budete venovať priestor určite prídete na to, čo je to pravé pre vás. Oplatí sa to hľadať ;).

* Článok bol uverejnený aj na hnonline.sk, 5.12.2012.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>