Aký som typ osobnosti? Ako to ovplyvňuje kariérne smerovanie a úspech v práci?

EurocampusUrčite pozorujete, že správanie rôznych ľudí v rovnakých situáciách je iné. Od čoho to závisí, alebo prečo je to tak, je nám mnohokrát záhadou. Skúsime si niektoré zákonitosti priblížiť a hlavne sa na ne pozrieť z pohľadu profesijného smerovania. Čo myslíte, dá sa predpokladať k čomu inklinujeme? Sú nám dané osobnostné črty, ktoré ovplyvňujú naše správanie?

 

Neurológovia tvrdia, napr. MUDr. František Koukolík, ktorý skúma a prezentuje najnovšie poznatky neurovedy, že naše charakterové črty sú zakódované v našom mozgu, môžeme ich len rozvíjať, ale nie úplne zmeniť. Teda podľa týchto tvrdení sú nám viac-menej predurčené.

Naše charakterové črty sú zakódované v našom mozgu, môžeme ich len rozvíjať, ale nie úplne zmeniť.

Psychológovia a psychoterapeuti tiež hovoria o tvorbe našej osobnosti v raných štádiách vývinu, v detskom veku, kedy si vytvárame systém nášho hodnotenia podľa sociálneho okolia. Znamená to teda, že do veľkej miery už máme v dospelom veku stabilné osobnostné vlastnosti. Samozrejme, či sa dá s tým i tak niečo robiť, závisí od našej silnej motivácie a vôle rozvíjať sa. Sú rôzne rozvojové nástroje, napr. transformačný koučing, či psychoterapia, alebo v poslednej dobe sa začalo hovoriť o novinke ako je reštart mozgu :-) . Ale nechajte teraz tak otázku zmeny a rozvoja a pozrime sa, ako osobnostné vlastnosti ovplyvňujú úspech v práci a vlastne aj vhodnosť na určité typy pozícií.

Osobnostné vlastnosti ovplyvňujú úspech v práci a vlastne aj vhodnosť na určité typy pozícií.

Keď sa pozorne začítate do pracovných inzerátov, všimnete si, že pri požiadavkách na pozíciu sú uvedené aj osobnostné charakteristiky, napr. dôsledný, zameraný na detail, strategické myslenie, alebo tímový hráč, či prirodzený vodca. Nie je to len také „klišé“, aspoň väčšinou :-) , pretože úspech v jednotlivých pozíciách závisí nielen od odborných vedomostí a získaných zručností, ale do veľkej miery aj od osobnostných predpokladov. A častokrát pri výbere zamestnávateľ aj preveruje tieto črty osobnosti. Niekedy len kvalitným výberovým rozhovorom zameraným na popis správania sa v minulosti, dopytovaním sa na konkrétne situácie a vašu úlohu v nich, alebo a čoraz častejšie aj osobnostným dotazníkom, ktorý ukáže osobnostné kompetencie (črty – predpoklady) človeka. Napríklad manažérska pozícia očakáva, že človek bude mať schopnosť presadiť svoj názor, súťaživosť a drive, bude zvládať dobre záťaž a stres, schopnosť vnímať súvislosti, či mať nadhľad a podobne. Pozícia účtovníka, či analytika vyžaduje úplne iné charakterove črty – zameranosť na detail, schopnosť pracovať samostatne, vysokú schopnosť učiť sa.

Pomôže vám, ak sa určitú dobu budete vnímavo pozorovať, čo je vám prirodzenejšie a ide ľahko a čo vám nesedí.

A keď to otočíme, môžete sa pozrieť, aké máte osobnostné črty (črty sú stabilnejšie, menej ovplyvniteľné ako vlastnosti) a podľa toho nasmerovať profesijné smerovanie. Podľa osobnostnej štruktúry, zoznamu vašich čŕt je potom možné predpovedať vhodnosť, či úspech na jednotlivých typoch pozícií. Tak ako? Viete aké osobnostné charakteristiky máte? Možno sami seba dobre poznáte a viete si urobiť sumár sami alebo s pomocou vašich dobrých známych. Pomôže vám, ak sa určitú dobu budete vnímavo pozorovať, čo je vám prirodzenejšie a ide ľahko a čo vám nesedí.

Celá verzia článku bola uverejnená na eurocampus.sk, 18.10.2012.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>