Prvý krok k zmene

Je práca, ktorú robíte pre Vás dosť zaujímavá a tešíte sa z nej?  Ste spokojná/ý v práci?  Nie? Chcete to zmeniť, len neviete, kde začať?

Niektorí z vás cítia únavu, demotiváciu a dokonca nechuť ísť na druhý deň do práce. Už v pondelok vstávajú s vidinou konca pracovného týždňa.  Ak tiež v práci trpíme a uvedomujete si, že to chcete zmeniť, potom nečakajte, kým celkom vyhoríte. Odhodlať sa na prvý krok nie je jednoduché. Obzvlášť v prípade, ak na súčasnej pozícií pracujete dlhšie, viete čo očakávať a máte pocit istoty.

Zmena predstavuje zvyknúť si na nové prostredie, nové situácie a pravidlá, iný kolektív. Niekedy si poviete,  ešte to vydržím, nie je to také zlé a však mohlo by to byť horšie.   Pár dní ide všetko relatívne dobre a potom znova príde situácia, pri ktorej si uvedomíte, že sa len snažíte obhájiť svoju bezmocnosť.

Možno viete o tom, ako by ste chceli pracovať, ale nedarí sa vám nájsť prácu podľa svojich predstáv. Na zaslané životopisy nikto nereaguje, zaujímavé ponuky na pracovných portálov vás vôbec nelákajú a vy čoraz viac cítite, že takto to ďalej nepôjde a je čas vymotať sa zo začarovaného kruhu.

Niektorí sa dostanete do štádia, v ktorom prehodnotíte svoju pracovnú situáciu a začnete rozmýšľať nad tým, čo by vás bavilo a ktorým smerom sa máte ubrať. Potrebujete si ujasniť, čo by ste v živote chceli robiť.

V prvom rade musíte byť k sebe úprimní a otvorení. Nesnažte sa posielať životopisy na slepo, len aby ste sa čo najskôr niekde inde zamestnali. Skúste si spísať pozitíva a negatíva vášho aktuálneho stavu v práci. Čo vám v súčasnej práci vyhovuje a čo naopak prekáža? Niektoré veci vám idú ľahko, druhú vykonávate ťažko. Ktoré sú to? Ak by ste sa rozhodli pre zásadnú zmenu vo vašej kariére, čo by sa mohlo stať? Znova napíšte nové možnosti (šance) a prípadné riziká. Analýzou súčasného pracovného obdobia by ste mať lepšiu predstavu, čomu sa radšej vyhnúť a čo by ste určite nechceli.

Skúste sa zamyslieť nad tým, aké máte vlastnosti, osobnostné predpoklady a na aký typ práce sa hodia. Čo je to, čo vás baví a aké esencie, kvality sú za tým. Nabudúce si ukážeme cvičenia, pomocou ktorých sa pozrieme na vaše pracovné kvality.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>