Na koľko hviezdičiek ohodnotíte svoju prácu?

Dovolenka

Veľa ľudí si už v tomto období plánuje svoju letnú dovolenku, pretože pre nich predstavuje ozajstný život. Je v poriadku, že si potrebujete oddýchnuť a prevetrať hlavu. Ale ak po dovolenke rýchlo nasadnete do starých koľají a opätovne pocítite vyčerpanie, potrebujete viac ako len pobyt na pláži. Vyskúšajte si spraviť jednoduchý test Päť úrovní spokojnosti s prácou. Na koľko hviezdičiek by ste ohodnotili svoju prácu, svoje povolanie?

„1-hviezdičkova práca“ „Prežívam svoju prácu a pracujem, aby som prežil. Nie je to žiadna hanba. Všetci sa môžeme dostať do situácií, v ktorých sme nútení prijať najbližšie sa ponúknutú prácu, aby sme zarobili na naše prežitie. Niekedy je aj obdobie, keď začíname v novej práci, obzvlášť namáhavé. Prvé dni len prežívame, neskôr nám začne práca robiť radosť.

„2-hviezdičkova práca“ „Zariadil som sa – mam prácu a skutočný život je počas dovolenky. Tu konči väčšina ľudí. Samozrejme, môžeme sa zariadiť lepšie alebo horšie. No aj u ľudí, ktorí sa zariadili dobre, je háčik: Nevedia si často ani predstaviť, že práca by mohla byť aj niečo iné než nevyhnutne zlo.

„3-hviezdičkova práca“ „Robím si svoju prácu celkom dobre a mám ju viac-menej rád.“ Tu už ide viac o kvalitu: Takíto ľudia sú naozaj dobrí v tom, čo robia a baví ich to. Ak patrite k tejto kategórii, ste v hornej tretine trhu práce.

„4-hviezdičkova činnosť“ Moja práca a osobnosť sú prepojené. Rastiem do nej, aj vďaka nej.“ Tu sa práca stáva životným umením. Činnosť už nesúvisí len s vašimi schopnosťami a záľubami. Vystupuje do popredia vaša jedinečná podstata a vaša osobnosť rastie s výzvami.

Kultiváciu činnosti či remesla k životnému umeniu môžeme pozorovať vo všetkých kultúrach aj dobách. Vo všeobecnosti však pri našich oficiálnych vzdelaniach a individuálnych rozhodnutiach o životnom smerovaní tato hodnota jednoznačne zaostáva.

„5-hviezdičkovy život“ „Robím to, čo som. Nepociťujem to často ani ako prácu.“ Tu už vlastne ani nejde o „prácu“. Stala sa súčasťou osobnosti. Nie je rozdiel medzi pracou a nepracou, jednoducho žijeme. (Keby sme sa spýtali jablone, či je ťažké rodiť jablká, tak by sa asi čudovala. Jabloň nebude „produkciu“ jabĺk prežívať ako prácu. Ich plodenie je jednoducho prirodzeným vyjadrením jej bytia. Ale ak by sa s námahou a bez nejakého väčšieho úspechu pokúšala vyrábať broskyne, mala by určite pocit ťažkej driny.)

Ak ste sa ohodnotili na tri hviezdičky a vyššie, blahoželáme a tešíme sa s Vami :) Ak nie, nezúfajte, spoločným úsilím sa pokúsime zistiť, ako to zmeniť.

Zdroj: Inovatívne metódy v kariérnom poradenstve, web.saaic.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>