Rozhodnúť sa pre zmenu je len prvý krok

shutterstock_126123155Možno ešte neviete, aká  zmena by to mala byť a ako ju uskutočniť. Súčasná pracovná situácia začína byť pre vás nevyhovujúca. Máte jedinečnú šancu odhodlať sa k prvému kroku. Zmeniť zabehnuté koľaje a vkročiť do neznámeho priestoru. Avšak nájsť odvahu môže byť ťažké pre tých z nás, ktorí majú radi všetko pod kontrolou a sú zvyknutí, že všetko ide hladko a bez komplikácií. Už dávno vieme, že život je ale  v mnohých smeroch nevyspytateľný a prináša plno prekvapení.

Veľakrát to potom radšej nechávame na „okolnosti“, aby rozhodli za nás. Koľkokrát sme sa však vzdali, pretože nás niečo zaskočilo alebo sme sa jednoducho zľakli? Život občas človeku kladie prekážky, ktoré sa nám niekedy zdajú neprekonateľné. V tej chvíli je dôležitý nás prístup a to, ako sa k celej záležitosti postavíme.

shutterstock_126924044

„Prekážky môžu človeka limitovať, ale aj inšpirovať. Vo veľmi zložitých situáciách sa rodia tie najzaujímavejšie nápady a myšlienky.“

O pozitívnom myslení sa toho napísalo naozaj mnoho. Niekedy je ťažké zostať pozitívny a zachovať si nadhľad. Na druhej strane však pozitívna myseľ môže skutočne urobiť zázraky. Chce to len potrebný tréning – premýšľať o riešení namiesto toho, aby sme vymenovali prekážky, ktoré nám bránia sa niekam posunúť. Majte pred sebou model, kam by ste sa chceli dostať. Povedzme o 5 alebo 10 rokov. Bude vám dodávať silu a energiu, aby ste v sebe našli odhodlanie a entuziazmus. Ochota prispôsobiť sa zmene je len prvým krokom.

Krátke cvičenie: Napíšte si na papier pozitíva a negatíva súčasného stavu. Pokiaľ by ste sa rozhodli pre zásadnú zmenu vo vašej kariére, čo by mohlo nastať? Čo vám prinesie, akú hodnotu získate? Skúste si vypísať nové možnosti (šance) a prípadné riziká. Nechajte si dostatok času na premýšľanie.

Na záver sa pokúste odpovedať na nasledovné koučovacie otázky:
Aké sú šance, ktoré vám ponúka zmena, sú dostatočne lákavé?
Čo vám prinesie, akú hodnotu?
Ako by ste mohli zvýšiť pravdepodobnosť, že ich dosiahnete? Aké sú riziká? Veľké alebo prijateľné?
Ako by ste ich mohli odstrániť alebo eliminovať? Kto alebo čo vám v tom mohlo pomôcť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>