Potrebujete zmenu? Možno je čas navštíviť kariérneho kouča

Počuli ste už o kariérnom koučingu, len neviete, či je pre vás vhodný? A aký je vlastne rozdiel medzi kariérnym poradenstvom a kariérnym koučingom? Akú formu si správne vybrať?

V priloženej prezentácií nájdete zaujímavý dotazník, ktorý vám pomôže zistiť, či ste na karierový koučing pripravení.  Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si tiež nasledovný článok o rozdieloch medzi kariérnym poradenstvom a koučingom z pohľadu študentiek FSEV – Dominky Kňazovičovej a Ivety Spišákovej. Spracované z knihy Kariérový koučink od autorky Moniky Bartoníčkovej.

Potrebujete zmenu? Možno je čas navštíviť kariérneho kouča
Na začiatok jednoduchá otázka: Ste spokojní so svojou doterajšou prácou? Ako veľmi vás baví to, čo robíte? Mohlo sa stať, že ste už prehodnotili svoje životné priority a chcete niečo nové. Ak zbierate odvahu skúsiť to, čo ste vždy chceli skúsiť, ale mali ste obavy s tým začať, potom je možno správny čas zastaviť sa a pokúsiť sa odpovedať na tieto otázky:

Som spokojný s tým, čo robím?
Je mi v tejto práci dobre a mám možnosť sa plne realizovať?
Mám výsledky podľa svojich predstáv, alebo by som mohla mať ešte lepšie?
Čo by som chcel zmeniť a ako to môžem urobiť?
Čo nové by som sa mal/a naučiť, aby som bol/a spokojnejší/a?

Už vieme, že len málo ľudí (15%) chodí do práce s radosťou, čo znamená, že asi len každý siedmy človek našiel vo svojej práci poslanie a dokáže sa vo svojej profesii realizovať. Nájsť vo svojej práci poslanie je len záležitosťou nášho rozhodovania. Darí sa Vám odpovedať na hore uvedené otázky alebo sa Vám ťažko na ne odpovedá?V priloženej prezentácií nájdete aj krátky dotazník.

Práve s pomocou kariérneho kouča odhalíte odpovede, ale tiež zistíte ako:

Zistiť čo Vám v práci zásadne chýba (čo nás na nej frustruje)
Lepšie porozumieť svojim hodnotám a potrebám (teda tomu, čo je pre nás v práci najdôležitejšie a najviac motivujúce)
Prekonať prístup „niečím sa proste musím živiť“, objaviť v sebe talent (a nájsť prácu, ktorá nám prinesie uspokojenie)
Spoznať svoje silné stránky a vedieť ich uplatniť (získať hrdosť na to, čo dokážeme)
Prekonať strach z neúspechu, zbúrať bariéry v sebe (odstrániť to, čo nás brzdí a mať radosť z toho, čo robíme)
Tešiť sa z výsledkov svojej práce (a dokázať ich využívať aj v iným oblastiach života)
Spoznať svoju prácu snov (a prestať plniť očakávania okolia)

Koučovia však rady nedávajú, nanajvýš môžu poskytnúť klientovi pomocné zdroje informácií. Ako teda zistím, či hľadám pomoc kariérneho kouča alebo kariérneho poradcu?

Kariérny poradca – vyspovedá vás, posúdi vaše odpovede, dá vám psychologické testy, zistí, ako reagujete na rôzne podnety (na ľudí, na prostredie). Výsledkom je doporučenie, na čo sa najlepšie hodíte a kde máte najväčšie predpoklady uspieť. Je to jeho objektívny pohľad, s ktorým môžete alebo nemusíte súhlasiť.

Kariérny kouč – pracuje s vašou motiváciou, nehodnotí a nehovorí čo je dobre a čo je zle, je odborníkom na stanovovanie cieľov, hľadanie zdrojov a motivácie. Mnoho klientov sa pýta: „Ale prečo Vám mám platiť? Len za otázky? Ja potrebujem nejakú dobrú radu!“ 99% klientov je schopných vo svojich odpovediach nájsť riešenie, ktoré mu vyhovuje a nie je mu nanútené nikým z vonku. Tým, že je donútený svoje myšlienky štruktúrovať, využiť svoje doterajšie skúsenosti, vedomosti, dochádza často k prekvapivému výsledku. Klient si často pri takomto zistení povie: „Veď je to jasné! Ako to, že mi to predtým nenapadlo?“ A to je práve to kúzlo koučingu.

Tak čo myslíte? Ktorý spôsob je pre Vás vhodnejší? K rozhodnutiu môže dopomôcť aj dotazník v prezentácii. Koľkokrát ste odpovedali v dotazníku áno? Pokiaľ aspoň 14-krát, tak ste na kariérny koučing pripravení. Ak ste povedali viackrát nie, skúste rozmýšľať o svojej kariére ďalej. Možno Vám chýba len odvaha. Skúsiť si môžete aj ukážkovú hodinu kariérneho koučingu bezplatne a uvidíte, ako sa vám bude pozdávať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>