Nebojte sa niekam zavolať a ozvať sa

7

Rozhovor s klientkou Navigácie v povolaní s pani Katarínou Gáčiovou.

Čo Vás viedlo využiť služby kariérového poradenstva, alebo koučingu?
Hľadala som odpovede na niektoré otázky, s ktorými som si nevedela poradiť.

Aké boli Vaše očakávania? Čo ste chceli zmeniť, objaviť, získať….? Ako sa vám to nakoniec podarilo?
Samozrejme, že som bola zvedavá, ako to bude prebiehať. Chcela som zmeniť prácu a nájsť takú, ktorá ma bude skutočne baviť. Čakala som radu a odpoveď na čokoľvek sa opýtam :) Zatiaľ som pracovala ako predavačka v predajni s kuframi. Mám pocit, že samej by sa mi nepodarilo dosiahnuť pozitívnu zmenu, keby som sa nedržala rád pani Uhríkovej. Tiež verím, že sa mi týmto spôsobom podarilo pritiahnuť si „vysnívanú“ prácu.

Ako hodnotíte s odstupom času, čo Vám spolupráca s Evou Uhríkovou priniesla?
Chcela som pracovať s deťmi, ale chýbala mi potrebná prax. Aj z tohto dôvodu ma zrejme neprijali na školu. Mala som rada deti, no nemala s nimi žiadny kontakt. Chýbali konkrétne činy. Po spolupráci s pani Uhríkovou som si ujasnila, na čo sa mám zamerať, ako a kde hľadať. Vedela som, čo chcem robiť, len som nevedela ako nato.

Ako sa vyvíjal následne Váš príbeh? Čo sa odvtedy vo Vašom živote zmenilo celkovo v súvislosti s povolaním?
Hneď na druhý deň po stretnutí som obvolala všetky inštitúcie, ktoré pracovali s deťmi. V každej ma odmietli. Ale nevzdávala som sa. Okrem toho som si dala prihlášku na Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici a v Nitre. Cez svoju švagrinú Eriku som sa v marci dozvedela o otvorení súkromnej škôlky, kde ma neskôr odporučila na miesto asistentky.  Začala som dúfať. Na jar som sa dokonca stala dobrovoľníčkou v detskom domove. Pozvali ma na prijímacie pohovory do Banskej Bystrice. Vyjadrenie z Nitry mi nechodila, bola som trochu nervózna. Nevydržala som čakať. Zavolala som tam a  na veľké dojatie mi oznámili moje prijatie bez prijímacieho pohovoru. Od šťastia som sa rozplakala. Môj sen pracovať s deťmi sa plnil :)   Stále mi však vŕtalo v hlave miesto v súkromnej škôlke, po ktorom som veľmi túžila. Z vlastnej iniciatívy som si dohodla stretnutie v spomínanej súkromnej škôlke. Týždeň do pohovoru sa mi zdal neskutočne dlhý! S novou šéfkou sme si však hneď sadli a dohodli na nástupe v septembri. V starej robote som dala výpoveď, našťastie to pochopili a boli ústretoví. Dokonca boli radi, že budem robiť to čo ma baví.

Ktoré aktivity a metódy hľadania “vysnívanej” práce ste vyskúšali? Ktorú považujete za najprínosnejšiu?
Hľadať a nevzdať sa :) Nebáť sa niekam zavolať a ozvať sa.

Ako Vás ovplyvnili výsledky a zistenia, na ktoré ste prostredníctvom koučingu prišli?
Aj napriek prekážkam som našla odhodlanie nájsť si prácu s deťmi. Napríklad som sa stala dobrovoľníčkou. Absolvovala som tiež osobnostnú typológiu (MBTI), ktorá mi pomohla odhaliť a spoznať moju osobitosť. Zistiť, prečo som taká, aká som.

Čo by ste poradili ostatným čitateľom?
Najmä si vybrať a vedieť, čo naozaj chcú v živote robiť (akú prácu) a hlavne sa nevzdať. Veriť si, že to dokážu. Myslieť pozitívne, a aj keď to trvá pridlho, ísť si za svojím cieľom, pretože žijeme len raz :)

A na záver nám ešte prezraďte, ako ste sa dozvedeli o Navigácií v povolaní?
Na ten deň nikdy nezabudnem. Mala som pocit, že vo svojej pracovnej situácii nemám žiadne východisko. Ako predavačka so značkovými kuframi som skúsila aj prácu v Call centre. Brigádne som pre nich pracovala 2 mesiace, vždy keď som mala voľno. Svitla mi nádej, že sa posuniem na lepšie miesto s vyšším platom. Postupne som však cítila, že má to ubíja a vôbec nebaví. Zrútil sa mi svet a strácala som nádej.  So slzami v očiach som hľadala iné „nové“ inzeráty. Nič som nenašla. V našom regióne je pracovných ponúk naozaj veľmi málo a nie je si z čoho vyberať. Zrazu mi napadlo zadať do prehliadača „práca, ktorá ma baví“. A našla som webovú stránku „Navigácia v povolaní“. Ozvala som sa a vôbec to neľutujem. Našu spoluprácu sme naštartovali na diaľku, kým sme sa stretli aj osobne. Som šťastná, aké pokroky sa mi napriek prekážkam podarili. Teraz som spokojná :)

Pre Navigáciu v povolaní pripravila Alena Predáčová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>