Čo sme ochotní obetovať svojim snom?

 8

Prečítajte si ďalší rozhovor s klientom Navigácie v povolaní. Vladimír, ako si sa dostal k službe Navigácia v povolaní?

O Evke a spoločnosti Navigácií v povolaní som sa dozvedel na odporúčanie od spoločného známeho. Predtým som sa nestretol s kariérnym poradenstvom a koučingom. Nevedel som, že na Slovensku niečo také existuje.

Aké boli Tvoje očakávania?
Bol som v stave vnútornej nespokojnosti. Síce prácu mám, ale len sezónnu. Pracujem ako steward pre jednu leteckú spoločnosť. Viem, že sa tejto práce nechcem venovať celý život a už ma tak nenapĺňa. Potreboval som si ujasniť, ktorým smerom sa vybrať a akú prácu si hľadať. Nájsť svoje životné smerovanie.

Mal si predstavu o „vysnívanom“ zamestnaní?
Mal som predstavu, aké elementy by malo moje zamestnanie mať. Zrazu mi veľa pozícií pripadalo atraktívnych. Až po stretnutiach som postupne zistil, čo áno a čo nie. Mám viac jasno v tom, načo sa zamerať.

Pochádzam z hudobníckej rodiny, preto ma  rodičia prirodzene viedli k hudbe. Vyštudoval som hru na klarinete, ale vždy ma to ťahalo skôr technickým smerom.  Veda a technika ma zaujímala už od detstva, ale malé deti neprikladajú tomu veľký význam. Preto si myslím, že je to aj úloha rodičov pozorne sledovať, k čomu majú ich deti vzťah a čo ich baví. Po sedeniach som sa rozhodol podať si prihlášku a začal som študovať ďalšiu vysokú školu s technickým zameraním.

V čom Ti pomohlo kariérne poradenstvo a koučing?
Pomohlo mi ujasniť si myšlienky, rozhodnúť sa a v istej miere podporilo aj moje sebavedomie. Problém je v tom, že sami niekedy nevieme definovať svoje ciele. Pomenovať problém a riešenia, hoci  o nich v podvedomí tušíme. Mne veľmi pomáhali správne položené otázky počas koučovania, na základe ktorých som si uvedomil potrebné súvislosti. Najskôr sme začali teoretickými cvičeniami, neskôr sme prešli k zážitkovým cvičeniam.  Napríklad sformuloval som si svoju predstavu života o 5 rokov. Určil som si kroky, ktorými by som sa tam mohol dostať. Teraz si viem konkrétnejšie predstaviť realizáciu svojich cieľov.

Ako vnímaš podniknuté kroky s odstupom času?
Ľudia si nájdu veľa výhovoriek a nemajú čas zamyslieť sa nad svojim životom. Dôležite je preto niekedy zastať a porozmýšľať nad tým, kam vlastne smerujem. Treba si na to vyhradiť čas a energiu. Koučing mi pomohol rozhodnúť sa medzi viacerými alternatívami.

Človek si musí vyhodnotiť, čo chce a čo tomu vie obetovať. Stojí to za to? Strašne veľa ľudí žije zo dňa na deň s cieľom zarobiť peniaze. Míňajú ich potom na veci, ktoré až tak nepotrebujú. Záleží od toho, čo človek očakáva od života. Niekomu takýto spôsob života stačí. Ja som si povedal, som tu, sú tú nejaké možnosti, tak prečo ich nevyužiť?  Treba sa aj vzdať niečoho a vyjsť hlavne z pohodlnosti. Človek musí nájsť samého seba a vedieť čo chce. To je to, čo si musí ujasniť a bez toho sa neposunie ďalej. Nikdy nie je neskoro začať, napríklad aj so štúdiom. Treba sa odhodlať a určiť si priority. Zmieriť sa s tým, že na čas sa musíme niečoho vzdať. Konečný cieľ však stojí za vynaložený čas a energiu. Mať radosť z toho, čo ma baví, živiť sa tým a zažívať trvalé vnútorné naplnenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>